Na trądzik

Trądzik kiedyś był chorobą, która dotyczyła ludzi młodych w okresie dojrzewania. Obecnie do dermatologów trafia coraz więcej osób dorosłych, a w szczególności kobiety w wieku 30 - 40 lat. Zażywają one środki antykoncepcyjne lub są po przebytej ciąży, w której zachodzą poważne zmiany hormonalne w naszym organizmie.

Czy pamiętacie modelki Cassandrę Brankson - Jej film na YouTube obejrzało ponad 20 milionów widzów.

Na nim możemy zobaczyć jak modelka z nieskazitelną cerą prezentuje się na filmie, jednak po chwili zmywa makijaż. Widzimy cerę trądzikową która doskonale była przykryta makijażem. Jednak czy jest to sposób na walkę z trądzikiem. Chyba raczej nie. Czy występują kremy na trądzik? Jak powinniśmy dbać o naszą cerę

Ogólnie mówiąc trądzik jest choroba przewlekłą charakteryzującą się występowaniem zmian wypryskowo-łojotokowych. Najczęściej pojawia się na twarzy, dekolcie, plecach czy ramionach.

Na trądzik wpływają cztery główne przyczyny:

  1. Pierwszą przyczyną jest łojotok czy zaburzenie w wydzielaniu sebum (nadprodukcja łoju). Może to prowadzić do łojotokowego zapalenia skóry.
  2. Hiperkeratoza czyli zaburzenie w złuszczaniu martwych komórek blokuje przewody wyprowadzające gruczołów łojowych i zakłóca wydzielanie sebum.
  3. Nadmierny wzrost bakterii w mieszkach włosowych powoduje rozwój stanu zapalnego powstania: grudek, krostek i torbieli.
  4. Stan zapalny skóry jest konsekwencją namnażania się bakterii, które powodują zaczerwienie skóry i prowadzą do pojawienia się trądziku

Jak możemy pielęgnować naszą cerę i czy istnieją dobre sposoby na trądzik?

Pierwszym sposobem na tradzik są peelingi medyczne. Regularne ich stosowanie prowadzi do zmniejszania wydzielania łoju (działanie sebostastyczne). Często pacjenci po zastosowania peelingu widzą pogorszenie się stanu skóry, jednak jest to spowodowane ujawnianiem się zmiany ukrytych głębiej pod skórą, które bez peelingu i tak by się ujawniły - ale nieco później.

Drugim sposobem na trądzik jest odpowiednia dieta. Ograniczenie spożywania soli oraz pikantnych potraw. Zakazane są również słodycze, majonezy, fast foody, cytrusy.

Należy stosować kilka podstawowych zasad na trądzik, który można zminimalizować:

Trądzik tak jak inne choroby skóry wymagają systematyczności. Kremy podobnie jak na łuszczycę muszą być stosowane regularnie i pod kontrolą lekarza. Odpowiednia dieta i profilaktyka pomogą nam go zwalczyć.

Projekt: Devilart